Jezioro Tarnobrzeskie to 455 hektarów lustra wody, najdłuższa plaża w południowej Polsce i otoczenie pełne atrakcji. To drugi pod względem wielkości akwen wodny na Podkarpaciu i czwarty najgłębszy, wśród sztucznych zbiorników.
Akwen nazywany jest „cudem ekologii”, gdyż powstał w wyniku wypełnienia wodą pokopalnianego wyrobiska, które przed rozpoczęciem procesu rekultywacji miało 560 ha powierzchni i 110 metrów głębokości. 90 procent wody, którą tutaj wpuszczono miało pierwszą klasę czystości. Była więc krystalicznie czysta. Dla utrzymania tego efektu, co roku jej część jesienią jest spuszczana do Wisły, a wiosną zastępuje się ją czystą wodą. Wymianie podlega około 5 milionów m3 wody!
Akwen jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych – żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu. Działają tutaj dwa wyciągi do wakeboardingu i baza nurkowa, za pośrednictwem której można wyruszyć w podwodną podróż na głębokość nawet 42 metrów. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje stanica wodniacka i keja, a także liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego. To tutaj znajduje się także najdłuższa tyrolka w Polsce. Długość lin, z których część przebiega nad wodą, to równe 500 metrów. Latem można także korzystać z wodnego parku rozrywki oraz parku linowego.
Tarnobrzeg może pochwalić się najdłuższą plażą w południowej Polsce. Jej długość to około 2 kilometrów. Natomiast długość całej linii brzegowej to niemal 11 kilometrów. Całe jezioro jest objęte „strefą ciszy”, co oznacza, że odpoczynku na nie będzie mącić Was ryk silników motorówek czy skuterów wodnych.
Zapraszamy!